Kryefaqja / OPINION (page 166)

OPINION

Enciklopedia Britanike: ‘Pellazget jane shqiptaret me fame

“Tek Homeri pellazgët janë fqinj të Trojanëve.., por në Këngën II (varg. 233) të Iliadës poeti e quan Zeusin që adhurohej në Dodonë të Epirit, Zeusin pellazgjik, gjë që dëshmon se edhe atje banonin dikur pellazgë, dhe në Këngën II (varg. 681) gjithë Thesalinë ose një pjesë të saj e …

Më shumë

KUMANOVË TA PUTHËSHA BALLIN !

Nesër me 09-10 maj 2016 ,u bëhet një vitë nga Lufta në mes Forcave të Riorganizuara të UÇK-së dhe Civilve në njëren anë si dhe në anen tjetër Policisë dhe Ushtrisë sllavo-maqedonase me mijra trupa dhe artileri të rënd dhe helikopter,pa kurfar paralajmrimi kanë filluar të granatojnë shtëpitë  me: 09-10 …

Më shumë

Ç`thoshte Arsitidh Kola për Dardaninë?

( Bisedë e imagjinuar me kolosin e historisë i cili sipas Arben Llalles: “Do mbushën 16 vite që nga 11 tetori i vitit 2000 ku në spitalin Evangjelizmos në Athinë vdiq arvanitasi i shquar Aristidh Kola i cili rënkonte prej një muaj. Aristidh Kola ishte studiues, shkrimtar, publicist dhe ka …

Më shumë

“Çamët nuk ishin bashkëpunëtorë me fashistët dhe as me nazistët” 

“Çamët nuk ishin bashkëpunëtorë me fashistët dhe as me nazistët”. Kështu deklaroi presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i cili zhvilloi sot në Presidencë, një veprimtari kushtuar “Kontributit të popullsisë çame në Luftën e Dytë Botërore” në kuadër të 71-vjetorit të fitores historike të koalicionit ndërkombëtar kundër nazifashizmit. Në këtë veprimtari …

Më shumë

INTERESI KOMBËTAR, PRIORITET

Baki Rexhepi Gjendja e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, parasëgjithash, kërkon angazhim në zgjidhjen e problemeve kombëtare e më pas atyre politike dhe ekonomike, vlerësojnë përfaqësues të shoqërisë civile. Lidershipi i posadalur nga zgjedhjet e 24 prillit, sipas Belgzim Kamberit, kryetar i Këshillit të Drejtave të Njeriut, duhet të ketë …

Më shumë

Përvjetorë:Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës 

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hyri në historinë më të re dhe më të lavdishme shqiptare. Së bashku me UÇK-në hynë në histori edhe ata që e formuan UÇK-në, ata që luftuan nën emblemën e saj dhe ranë për lirinë e Kosovës… Rënia e Ilir Konushevcit është shoqëruar me …

Më shumë

Ju tregoj kush i vrau Rexhep Malën dhe Nuhi Berishën

  Shkruan: Reshat Badallaj-Zhuriani Vetëm gazeta “Kosova Sot” po i lufton krimin dhe kriminelët!? *SHIK-u dhe SIA janë duke bërë dallavere për zhdukjen e dosjeve dhe humbjen e krimeve *Lexova diku se deputeti Armend Zemaj e paska marrë licencën për avokat, atëherë le të ngrejë padi penale ndaj meje po …

Më shumë