Kryefaqja / OPINION (page 190)

OPINION

DY VËLLËZER ,DY GJENERALË DY HEROJË !KUSHTUAR ADEM E HAMËZ JASHARI.

Shkruan:Zijadin Brahimi Duke i shiquer vëllëzrit Jashari Hamëzen dhe Ademin. Njeriu tek ata dy shihte dy Tribunë të Kombit tonë. Hamëza me një mendjesi të mpreftë dhe me një  zgjuarsi të jashtë zakonshme cilen ja kishte dhanun  zoti,ishte Promotori i UÇK-së,ky edhe kur atëher  mungonin fjalët gjente fjalë dhe fliste,sikurse …

Më shumë

Me pallavra “patriotike” nuk shpëtohet Lugina e Preshevës!

Shkruan: Nehat Hyseni Shqiptarët janë populli i fundit në kontinentin e Europës në rrugëtimin e tyre të vonuar drejt emancipimit shoqëror, ekonomik, kulturor e politik.  Por, paradoksalisht, ata janë të parët në retorikën e tyre “patriotike”, me plotë folklorizëm, zhurmë e poterë deri në qiell, por pa vepra konkrete, dhe …

Më shumë

Medeoni-Meduni-Meteoni fortesa jone Ilire !

Shkruan:Shqipe Hoxha    Medeon origjina ilire e rrënjës MED,nga emri i Perëndisë ilire Medaur, mbrojtës i Rizoni-Risani i lashtë. Mariano Bolizza me 1614, përshkruan MEDEON se është i vendosur në një kodër të bukur në një të çarë në mal, në mes të dy maleve të tjera, me pamje të …

Më shumë

PA KOSOVË E ÇAMËRI, NUK DO TË KET AS SHQIPËRI !

Shkruan:Zijadin Brahimi Një Shqipëri Londineze nuk mundet të egzistoj si kombë, pa i mbledhur edhe pjesët tjera që ju kan coptuar e okupuar nga pushtusit,fëqinjët tanë të cilët akoma kan apetite pushtuese. Shqipëria Londineze duhet të jetë AMË,sikurse Bletët që e kanë AMËN dhe të gjitha bletët i grumbullohen rreth …

Më shumë

Dy kryetarë që na shkuan si dy qyqarë!

Shkruan: Nehat Hyseni  Demokracia e brishtë në trojet shqiptare, kudo që janë, ashtu si dhe pjesës tjetër të Europës juglindore, na solli tregun e lirë politik të pluralizmit partiak, rezultoi me instalimin e garës për pushtet dhe për funksione drejtuese të punëve publike e shoqërore. Edhepse kjo garë për pushtet …

Më shumë

BAC, U KRY !

Serbia u kthye me Listen e Çetnikve edhe ate në Kuvendin dhe Qeverin e Kosovës dhe gjë sbëhet pa than ata po. Territori u shit Njëher Maqedonisë,pastaj Malit të Zi mbi  9’000 ha.Me shqipëri skemi problem,e se sa do ti humbim  me Serbin mbetet mu pa sa po humbim,se te …

Më shumë

Mos na e “koritni’ kombin !

Shqiptaret janë kudo. Dhe sukseset e tyre ne bote po shihen çdo dite. Por , në orët e mësimit , aty ku mësohet shkenca t`i fusish fëmijët në kështjellën e robërisë mendore , fanatizmit prapanik , humbjes se ardhmërisë shkencore dhe korijes se kombit është me shume se një marrëzi …

Më shumë