Kryefaqja / OPINION (page 2)

OPINION

Unë , këtë ujë nuk do ta pi kurrë

Desha të bëj një ndryshim në mënyrën e të shkruarit dhe të fus edhe mak menquri të odav të burrav: “Babai im rahmet past , kur unë isha i ri ma tregojke ni mesele të ni hoxhe të ni katuni në Kosovë. Në Vaktin e Turkisë , në ni katun …

Më shumë

1999; Kosova dhe Flota luftarake e NATO-s

Nga Azem Parllaku  Sulmet ajrore të NATO-s, mbi instalimet dhe nfrastrukturën ushtarake serbe në Kosovë dhe Serbi, kanë zgjatur 78 ditë. Bombardimet filluan pas aksioneve të shumta të forcave serbe, djegieve dhe dëbimeve masive në vitin 1998 dhe pas dështimit të Konferencës së Rambujesë për një marrëveshje paqësore me Beogradin. …

Më shumë

Marin Beçikemi apo Marin Bečić 

                                                                                                     Marin …

Më shumë

GRUPI I KUMANOVËS,PENG I POLITIKAVE PËR KUSURITJE …

Thojn se Politika,është artë i së mundures,vetëm pse arrin,deri në kët shkallë,të Tradhëtis,Vrasjeve,Burgimeve dhe Dhunimeve,në shtetin pa identitet,në IRJM-në kjo bëhet edhe më e Lënduar,më mizore,kur Ministri i Drejtësis të IRJM-së,është nga radhët e  BDI-së,kur zv.Ministri i MPB-së,prap është mga radhët e BDI-së. Në opinionin kombëtar,por edhe në ate ndërkombëtar,si …

Më shumë

PROCESET E MONTUARA POLITIKE,MBAS LUFTËS NË MAQEDONI…

Profesori Agim BELULI Mbas përfundimit të Luftës,në Maqedoni të vitit 2001,në mes forcave ushtarake të UÇK-re kunder forcave paramilitaro-policoro-ushtarake të Maqedonis,në bazë të Marrëveshjes së Ohërit,në të cilin ishte parashikuar,Ligji Mbi Amnistinë e Përgjithëshme,për Luftarët e UÇK-re.Mirpo kjo Amnesti në praktik,nuk vleu ,për Komandantët dhe ushtarët e dalluar,në Luftime të …

Më shumë

Dy puçe të dështuara politike në Luginë të Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Avazin e prishjes së koalicionit qeverisës APN-PVD në komunën e Preshevës e nisi pronari i portalit “presheva.com”, Driton Salihu, me tekat dhe ambiciet e tij egoiste e karrieriste për të ndërtuar njëfarë “zyre” aty ku realisht nuk e kishte vendin, kurse e bitisi “gazda” i tij politik, …

Më shumë

Shën Stefani afër Budvës ( Mali i Zi )

E njihni këtë ujdhesë të vogël me sipërfaqe prej vetëm 12.400 m2 ? Ujdhesë e shkëlqyer me rërën e saj të trëndafiltë në mes të qytetit Budva ( Budua ) dhe Përzhnos.në bregdetin e malit të Zi. . Interesant që historia e shkruar për të fillon vetem në vitin 1442 …

Më shumë

HAKMARRJA NDAJ UÇK-re,E HARRESA E USHTARËVE TË BURGOSUR,NGA FAKTORI POLITIK SHQIPËTAR BDI-ja….

Rexhail QERIMI i lindur me :20 prill 1973,nga fshati Opajë komuna e Kumanovës-I denuar me burgim të përjetshëm Në vazhdimësi do të ju sjellim,se sa ushtarë dhe komandanta të UÇK-re,nga Lufta e 2001-it,jan të burgosur me Procese të Montuara,pa asnjë faktë dhe argument,edhe jan të denuar,me dënime ma të rënda,me …

Më shumë

SHKRIM NGA :Avdil Jakupi-Qakalli

PËR TË SHPETUE DISA KRIMINEL NGA GJYKATA SPECIALE U BA TRADHTIJA KUMANOVËS -LUFT SKA-TE NDERUAR LUFTAR -ÇDO NATË ÇDO DITË I MALLKOJ ATA QË I THYEN DJEMT MË TË MIRË NË KUMANOVË -LUFT SKA HIQ MOS DYSHONI NE NXITJET PER LUFT I BOJN (RAMA-THAQI-AMETI-GRUEVSKI) POR KËTA 4 LIDER BËJNË KËTË …

Më shumë

24 Mars 1999; 5 orët si kujtesë për shqiptarët 

Nga Azem Parllaku  Më 24 mars 1999, në orën 19:00, fillojnë sulmet ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake, policore dhe paramilitare serbe në Kosovë e Serbi. Sulmet zgjatën 78 ditë, duke rezultuar me çlirimin e Kosovë. 24 Marsi i vitit 1999, është dita e kthesës së madhe për zgjidhjen e …

Më shumë