Kryefaqja / OPINION (page 20)

OPINION

Imami-spiun rus, me emrin italian “armando,, është i shkolluar dhe i trajnuar në Rusi, bën propagandë antishqiptare dhe ka pamje të priftit rus

Armando Aliu nga Tirana.    Autori në një simpozium në Tiranë  Ky lloj hoxhe që me mjekrrën e tij i përngjan një prifti serb apo rus, nuk duhet ti lejohet që të keqëpërdorë dhe shkatërroi dashurine dhe harmoninë që eksiston ne mes te shqiptarëve me besime të ndryshme dhe harmonisë …

Më shumë

NË 575 VJETORIN E SHKOLLËS SË ARBËRVE NË VENEDIK (1442)! – NGA JAHJA DRANÇOLLI

Nga Jahja Drançolli Marrëdhëniet arbërore – venedikase datojnë së paku nga shek. XI. Nga kjo kohë e sidomos nga kapërcyelli i shk. XIV, Republika e Venedikut, pasi që kishte zhvilluar shtetin, fuqinë ekonomike dhe zotëronte gati me tërë bregdetin lindor të Adriatikut dhe me pjesën e madhe të ishujve të …

Më shumë

Agjenturat antishqiptare dhe misioni i tyre në Luginë të Preshevës (2)

Shkruan: Nehat Hyseni Shekullin e XX, thënë kushtimisht, siç thamë në artikullin e parë kushtuar problematikës së agjenturave antishqiptare dhe misionit të tyre në Luginë të Preshevës, pra, e karakterizojnë kryesisht tri ngjarje kryesore: Lufta e Parë Botërore, Lufta e Dytë Botërore dhe Shembja e Perandorisë pansllaviste Sovjetike vitet e …

Më shumë

“Dailymail”zbulon planin sekret/ Në Ballkan do ketë ndryshime kufijsh, shqiptarët faktor i rëndësishëm

Gazeta Britanike “Dailymail”, ka botuar një artikull studimor që reket të bëj me dije se çfarë do të ndryshojë në Ballkan në vitet që do vinë. Studimi i sjellë në shqip nga “Montor.mk” shpjegon se pwr realizimin e tij janë marrë si referencë, faktorët ekonomikë, politikë, fetarë e socialë.Përveç të …

Më shumë

Faruk Veliu dhe Agron Boriçi, dy figura madhështore të Luginës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni Faruk Veliu është i biri i filantropit dhe kontribuesit të madh e patriotit Abullah (Haxhi) Veliut, në shtëpinë historike të të cilit, të mirënjohur si “Villa Letafet” (1936), është hapur në shkurt të vitit 1945, shkolla e parë shqipe në Luginë të Preshevës. Kurse, nipi i tij, …

Më shumë

VALDET ZEKAJ: NE DUAM TA DIMË KUSH NA KA TRADHTUAR!

Valdet Zekaj ka braktisur seancën e sotme gjyqësore ku avokatët mbrojtës po thonë fjalën përfundimtare. “Bojkotoj. Dua të dal prej këtu pasi kam kërkuar po nuk keni pranu as dëshmi e as dëshmitarë. Dua ta laj fytyrën para kombit tim. Le ta dinë se a kam ardhur për para ose …

Më shumë

Gjergj Kastrioti është Dielli im, Dielli i Kombit dhe Atdheut tim-mos ma mbulo kurrë më me lecka islame o ju Hamza Kastriota! 

​Sot në Kujtim të Betejës ndër më të Lavdishme të Kombit tonë, Betejës së Albulenës ( 2 shtator 1457), ku u vranë mbi 15.000 deri në 30.000 pushtues Osman, dhe u kapën robë edhe 15.000 të tjerë, mes tyre edhe tradhtari Hamza Kastrioti! Më shumë se kurrë, mësimet e kësaj …

Më shumë

Ne jemi një komb me identitet shqiptarë

Shkruan: Avdi Ibrahimi Tashmë nuk kemi asfarë nevoje për nastolgjikët kozmopolit të haxhiqamilizmit, se ”babai” ynë është Turqia, Jugosllavia, Rusia, Greqia, Vatikani, nuk na duhet në asnjë mënyrë kjo frymë e sëmurë e së shkuarës. Feja e njejtë me pushtuesin, nuk duhet t’na mjegulloj idenë e lirisë. Identitetin e popullin …

Më shumë

Agjenturat antishqiptare dhe misioni i tyre në Luginë të Preshevës (1)

Shkruan: Nehat Hyseni Agresiviteti i agjenturave të ndryshme të huaja antishqiptare, nuk ka pushuar së vepruari asnjëherë në Ballkan dhe gjithandej në trojet shqiptare, duke përfshirë edhe fokusin e interesimit të tyre në diasporën shqiptare gjithandej në botë, e sidomos tek shqiptarët në Luginë të Preshevës, të cilët aktualisht janë …

Më shumë

Djalli, Skenderbeu dhe religjonet!

Nga: Aleksander Rena Shqiperia jeton si shtet laik prej shume kohesh, qe do te thote; se te gjitha religjonet jetojne ne nje harmoni te plote midis njera tjetres! Por dikujt, nuk i konvenon kjo gje, ose me sakte; i shtin ziline e te jetuarit me respekt te ndersjellte midis tyre …

Më shumë