Kryefaqja / OPINION (page 201)

OPINION

Cenimi i lirisë së shprehjës nuk ekziston në imagjinatën e pushtetarëve

Nga Skënder MULLIQI  Liria e fjalës është vetëm njëra në serinë e të drejtave universale të njeriut. Ka mendime të ndryshme rreth kësaj teme të një rëndësie të veqantë.Ne shkëputem një mendim të shkurtër të shkrimtarit tënjohur Ismajl Kadare “Krijimtaria publicistike,filozofike, letrare i ofron publikut interpretimin më të mirë të …

Më shumë

Fundi i regjimit apo rifillimi i një izolimit të ri

Mr.sc. Islam KrasniqiKosovaret tash e 7 vite janë të vetmit qytetar në Evropën e re që s’mund të lëvizin lirshëm pa viza, dhe sot priten që ti vije fundi këtij regjimi. Gjendja e rend ekonomike po i ve qytetarët e Republikës së Kosovës në një izolimit të ri. Përmbushja e …

Më shumë

Mjaft heshtëm!

Shkruan: Kim MehmetiNdodhi ‘Sopoti’ dhe shkuan në burg dhjetëra shqiptarë të pafajshëm, por drejtuesit e BDI-së, heshtnin thuajse nuk ishin pjesë e qeverisë që ua kurdisi lojën shqiptarëve?! Ndodhi akti përbuzës ndaj shqiptarëve të Maqedonisë i quajtur ‘Monstra’ dhe, drejtuesit e pabesë, të pafytyrë dhe që nuk turpërohen nga asgjë …

Më shumë

Ra 2 maji e u kujtuan: Komuna e Likovës ekziston…!!!

Hamdi Nuhiju Komuna e Likovës e harruar tërësisht nga pushtet në Republikën e Maqedonisë, të kaluara dhe të tanishme, po mbijeton në saje të remitencave që merr nga mërgimtarët shqiptar. Në këtë komunë nuk ka as kanalizim, as sistem të ujësjellësit, e as infrastrukturë të nevojshme për t`u zhvilluar ekonomia, …

Më shumë

Jeto per Shqiperi!

Shkruan:Kushtrim Gjura Duke na lënë plotësisht në harresë si njerëz, kjo a nuk është një lloj vuajtje për së gjalli? Një zemër e lënduar, një plagë e pamjekuar, vetëm një klithmë dhe pikon loti në sy, kur plagën e hapur po e fsheh thellë gjoksi i ushtarit lirise dhe mes …

Më shumë

Si dhe kur lindi simboli serb 4C ?

Shkruan: Fahri Xharra Në propagandën vetmashtruese të Serbisë se 4 C është e vjetër sa vet historia ata vat janë viktimat e një rrene të madhe me të cilën rriten dhe vdesin . Slogani i tyre ““ Vetëm harmonia i shpëton serbët” (Samo sloga Srbina spasava, Cамо слога Србина спасава …

Më shumë

MARRËVESHJA E KONÇULIT

Shkruan: Refik HASANI   Që nga koha e arritjes së nënshkrimit të Marrëveshjes së Konçulit, asnjë takim nuk është mbajtur për tu konsultuar, vlerësuar implementimi i këtyre pikave në praktik, u bën mbi një dekad, të gjitha anët pozitive dhe negative kemi munduar t’i shohim të ksaj marrëveshje. Për këtë …

Më shumë

Mreti kur abuzonte me pushtetin!

Mreti kur abuzonte me pushtetin njerëzit që ishin të pakënaqur i obligonte me kushte dhe detyra të renda dhe vështir të realizueshme vetëm për t’i larguar për t’i fshef dështimet. Detyrat apo kushtet që urdhronte Mreti ishin të ndryshme deri me heqje koke. Nder urdhrat ,detyrat,kushtet e Mretit ishte që …

Më shumë