Kryefaqja / OPINION (page 3)

OPINION

LAJM BOMB: AMERIKA “TRONDIT” SERBINË ME KËTË SUPER LAJM PËR SHQIPTARËT!

Eksperti i çështjeve ballkanike, David Phillips, thotë se Rusia po përpiqet ta fusë Ballkanin brenda sferës së saj të influencës, prandaj Shtetet e Bashkuara duhet ta shtojnë angazhimin e tyre në këtë rajon, ku ende ka vende me demokraci të brishtë. Phillips është Drejtor i Programit për Paqen dhe të …

Më shumë

Walker propozon një lëvizje për t’i bashkuar shqiptarët jashtë vendit

Amerikani i njohur si denoncuesi më i madh në opinionin ndërkombëtar i masakrave serbe në Kosovë, William Walker, ka ardhur në Cyrih nga Kosova në të njëjtin aeroplan me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, po me të cilin nuk ndërruar asnjë fjalë, madje në përvjetorin e masakrës së Reçakut ai …

Më shumë

Orhan Lan Halilaj (13.3.1979 – 11.8.1998)

Dëshmori Orhan Halilaj lindi në fshatin Gllogjan, më 13 mars 1979. Prindërit Lan e Sharke Halilaj paten shtatë fëmijë: dy djem e pesë vajza. Orhani ishte fëmija me i vogël i tyre, apo sugari i nënës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje dhe atë të mesme e filloi në Rrezar …

Më shumë

Shkronjat po shkëlqejnë, mu si shpata e Gjergjit!

Nga Ismet Sopi Prishtinë, më 12 gusht 2017 Autoritetet komunale, jo vetëm të kryeqytetit, por edhe ato nëpër komunat tjera të Kosovës, duhet t’i kushtojnë rëndësi më shumë mirëmbajtjes së shtatoreve të heronjëve që kanë kontribuar, sakrifikuar dhe kanë rënë për çështjen tonë kombëtare. Gjergj Kastrioti i tejkalon edhe kufijtë …

Më shumë

SIBELA ALIMOVSKA, VAJZA SHQIPTARE QË PO LUFTON PËR MANASTIRIN(VIDEO)

Të diskriminuar nga maqedonasit dhe nga pushtetarët shqiptarë në Maqedoni, të injoruar nga Tirana dhe Prishtina, që nuk e shohin të arsyeshme të hapin një konsullatë nderi siç kanë hapur shumë vende tjera, intelektualët e Manastirit kanë vendosur të marrin fatin në duart e tyre. Pak shpresë dhe optimizëm lidhur …

Më shumë

74 vjet nga Konferenca e Bujanit që thërriste për vetëvendosje

Konferenca e Bujanit ka filluar më 31 dhjetor 1943 dhe ka përfunduar më 2 Janar 1944, në të cilën është nënshkruar një rezolutë, ku Kosovës i njihet e drejta e vetëvendosjes deri në shkëputje dhe realizimi i dëshirës së popullit shqiptar të Kosovës për bashkim me Shqipërinë. Konferenca e Bujanit …

Më shumë

E drejta për anonimitet

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected]) Mund të jesh mendimtar e megjithatë të shkruash mirë. Por ne shqiptarët jemi mësuar ta rendisim një mendimtar që shkruan mirë në radhët e shkrimtarëve. Ndoshta ngaqë pjesa dërrmuese e shkrimtarëve tanë nuk janë mendimtarë, por shkruajnë një shqipe të dobët …

Më shumë

Guri i historisë së harruar 

  Një dasëm shqiptarësh të shek 10 -të dhe ky sarkofag është i po atij shekulli . Shqiptarët e kohës e mbanin trashëgiminë e lashtë pellazge- ilire. Këso lloj gurësh të formave të ndryshme ,janë në Bosne , Serbi dhe Mal të zi – diku mbi 70 mijë sish në …

Më shumë

Shqiptarët, bashkë me gjuhën dhe kulturën e lashtë kanë ruajtur traditën historike dhe kujtimin për figurat madhore të së kaluarës. 

Nga lashtësia kanë mbetur të pashlyera në kujtesën historike të shqiptarëve dy personalitetet më madhore të asaj periudhe, Aleksandri i Madh dhe Pirroja i Epirit. Emri i Pirros (319-272 para erës sonë) është përjetësuar në toponiminë dhe antroponiminë mesjetare e të mëvonshme, si edhe në kujtesën historike të shqiptarëve. Heroi …

Më shumë

KOÇO DANAJ: DEKLARATA E BE SINJAL PËR TË KËRKUAR BASHKIMIN E TROJEVE, GREQISË I KANË VDEKUR TË GJITHË “KUAJT E TROJËS”, S’NA TREMB ME LIGJIN E LUFTËS

Koço Danaj, në një intervistë për gazetën “Sot”, thekson se njohja e çështjes çame nga Bashkimi Evropian është një ogur i mirë që tregon se, më në fund shqiptarët po fillojnë të përfitojnë të drejtat që u janë mohuar padrejtësisht. Danaj e konsideron një sukses kombëtar, por thotë se tashmë …

Më shumë