Kryefaqja / OPINION (page 30)

OPINION

Në jetën time kam takuar e njohur shumë mashkuj, por Burra si Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj mund të lindin vetëm pas 1 shekulli!

Për Burrërin, Trimërinë, Patriotizmin dhe Heroizmin tuaj flasin Istikamet, Malet dhe Bjeshkët e Dukagjinit dhe të gjitha viseve ku luftuat dhe për ju këndojnë të gjitha trojet Shqiptare! Jam krenar që isha bashkëluftëtari juaj o Luanët e Shqipërisë! I përjetshëm qoftë kujtimi për ju shokët e mi! Lavdi jetës dhe …

Më shumë

Ligji i ri: Përdorimi i flamurit shqiptar në Mal të Zi i lirshëm por edhe i obliguar në 6 komuna

Ligji i ri për përdorimin e simboleve kombëtare në Mal të Zi, siç thonë ekspertët, eliminon mangësitë e ligjit të mëparshëm, që shpesh herë shkaktonte keqinterpretime të formave të ndryshme. Ligji i ri për herë të parë mundëson që simbolet kombëtare të përdorën edhe në ato zona ku pjesmarrja e …

Më shumë

Me ligjin për simbolet kombëtare ne Mal te Zi       nuk realizihet barazia nacionale dhe           ekonomike e popullit shqiptar

Ne Mal te Zi jane sllavizuar komunat me shumice shqiptare, si komuna Rozhaje, Plave e Guci; hapesira e Malesise se Madhe, madje edhe ne Ulcinje kemi rrezikim te cenjes shqiptare, ndersa gjoja lejohet me ligj simboli kombetar te perdoret ne nje komune ku 5% ka minoritet. Kundruall zhdukjes dhe asimimit …

Më shumë

Masakra e turqve mbi çamët. Faktet e pazbuluara për betejat e shqiptarëve që u përvetësuan nga historianët grekë

Pas kryengritjes së Himarës në zonën e Çamërisë u krijuan kushtet për një kryengritje kundër turqve. Një dërgatë prej katër personalitetesh çamë, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur në histori, i paraqiten mëkëmbësit të mbretit të Spanjës dhe më pas mëkëmbësit të mbretit të  Napolit. Bëhej fjalë për …

Më shumë

Rrajcë, në pyllin e trashëgimisë botërore të natyrës shqiptare

“Para se të futesh në fshat duhet të kalosh një portë të gurtë e njohur me emrin “Shkalla e Skënderbeut”. Edhe fshati mban emrin e tij, Skënderbej. Gojëdhëna thotë se heroi ynë legjendar e goditi me shpatë gurin dhe hapi udhën për në mal”Fatos Sallihu Ekziston një pyll në Shqipëri …

Më shumë

Të pathënat e zbarkimit të forcave britanike në Spile të Himarës në korrik ’44

Në një raport sekret të hartuar nga regjimenti i këmbësorisë 523 i Wehrmacht-it gjerman hidhet dritë mbi një tentativë të dështuar të forcave britanike për të zbarkuar në Spile të Himarës, më 28-29 korrik 1944.Po ashtu, kjo ngjarje përshkruhet edhe në dokumentet britanike të luftës, konkretisht në raportin e hartuar …

Më shumë

(VIDEO) Momenti kur tërmeti rrafshoi Shkupin më 1963

Para 54 viteve ndodhi katastrofa më e madhe natyrore në Maqedoni. Në orën 5:17 të mëngjesit të 26 korrikut 1963, qytetarët e Shkupit i zgjoi tërmeti shkatërrues me intensitet prej 6.1 shkallë sipas Rihterit. 1070 njerëz humbën jetën, ndërsa mbi 3000 të tjerë u plagosën. Fuqia e tërmetit la mbi …

Më shumë

Dokumentet e CIA, si Enver Hoxha e armatosi vendin, në çdo qytet tanke e kazerma ushtarake, llojet e nëndetëseve në bazën e Pasha Limanit

Në vitin 1959 CIA i ka kushtuar një rëndësi situatës ushtarake në vend. Dihet tashme se regjimi komunist investoi shumë në këtë fushë nga frika e sulmeve të armiqve. Për këtë arsye, në 1959 jepet një pasqyrë e situatës ushtarake në vend, duke filluar nga këmbësoria e flota detare. Sipas …

Më shumë

Stambolli dhe Moska e krijuan Malin e Zi nga shqiptarët 

  Nga Fahri Xharra Sipas të dhënave dhe artefakteve të mëshefura me qëllime të caktuara ,e të cilat po dalin në shesh përditë e më tepër ,ne ishim ata që e mbollëm qytetërimin. Ne ishim ata që Evropës ia dhamë Evropën. Por, neve pushtuesit na mbollën mosbesim ,përçarje,grindje, frikë, pakënaqësi …

Më shumë

Shqipëria, vendi ku çdo gjë që mund të shkojë keq, shkon keq

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected]) Unë domosdoshmërish të ëndërroj dhe të shtrijë duart pas yjeve. Dhe, në qoftë se unë humbas një yll, atëherë e marr një grusht resh. Fjalët hapin rrugën për veprimet madhore, ato janë shkëndija që ndezin zjarrin në kampin e ardhshëm. *** …

Më shumë