Kryefaqja / OPINION (page 30)

OPINION

EKSKLUZIVE / INTERVISTA E ISMAIL QEMALIT NË PARIS PËR “LE MATIN”, NËNTOR 1915 : “POPULLI YNË ËSHTË GJITHMONË I GATSHËM TË LUFTOJË DHE LUFTA ËSHTË PROFESIONI I TIJ I PREFERUAR.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Shtator 2017  Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të hënën e 8 nëntorit 1915, në ballinë, intervistën e zhvilluar me atdhetarin dhe ish-udhëheqësin politik shqiptar, Ismail Qemalin, i cili gjendej asokohe në Paris.   Kësaj here, lideri shqiptar gjendej në rolin e …

Më shumë

SI FUNKSIONOJNË SHËRBIMET SERBE NË KOSOVË?!?

Tërësisht duke filluar nga e kaluara deri më sot, shërbimet sekrete serbe, kanë pasë një qasje dhe veprimtari të veçantë në relacion me Kosovën. Kuptohet ato e kanë pasë fjalën kryesore gjatë pushtimit gati njëshekullor serb, gjë që në korelacione të ndryshme kohore dhe historike, Kosovës i kushtoi shtrenjtë, duke …

Më shumë

Mos e prishni gjakun tonë . Ju lutem !

Shkruan : Brilant Gashi I them të gjithë atyre që kërkojnë të shkaktojnë përçarje mes nesh – Ju lutem mos e prishni gjakun tonë të lashtë . Vetëm kjo na ka mbetur nga ne si komb i madh . Vetëm këtë kemi si pasuri sepse historinë na e vodhën për …

Më shumë

Shtator 1991: Kur imamët nga Amerika bënë homazhe te Varri i Skënderbeut, në Lezhë

Nga Beqir SINA – New YorkDelegacioni i parë pas shëmbjes së komunizmit në Shqipëri, i drejtuar nga udhëheqësit e njohur fetarë, kryetar Imam Vehbi Ismali, nga Detroiti, Imam Isa Hoxha, nga Nju Jorku, dhe Imam Lami, nga Çikago, vizitoi edhe Varrin e Skëndërbeut në Lezhë, duke i bërë me këtë …

Më shumë

Si po e destabilizon Serbia Luginën e Preshevës?

Shkruan: Nehat Hyseni Lugina e Preshevës është në zor të madh dhe në gjendje alarmante nga agresiviteti shtetëror i Qeverisë së Serbisë dhe nga kryeministrja Ana Bërnabiq, si dhe Presidenti Aleksandar Vuçiq. Premierja Bërnabiq është e preferuara politike e Vuçiqit, i cili është pinjoll i Partisë Radikale Serbe të vojvodës …

Më shumë

Fali bijtë e tu o Atdhe

Shkruan : Brilant Gashi Sikur t’a dinim , që do të bënim shumë të këqija jo vetëm ndaj familjes sonë por edhe ndaj atdheut , atëherë ne më mirë të mos kishim lindur fare por në momentin kur ne lindëm , nënat tona nuk e dinin se në të ardhmen …

Më shumë

SHKENCËTARI AMERIKAN: SHQIPTARËT RACA E FUQISHME PELLAZGJIKE!

Shqipja ishte gjuha amtare e Aleksandrit të Madh që pushtoi botën dhe e Pirros së Epirit, një nga gjeneralët më të mëdhenj që përmend historia dhe përballues i fundit i ushtrive pushtuese Romake. George Fred Williams më 1914 ka shkruajtur: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u …

Më shumë

Lojra të pista antishqiptare të Qeverisë së Serbisë ndaj komunës së Preshevës

Shkruan: Nehat Hyseni   Situata politike në komunën e Preshevës është alarmante, pas vendimit skandaloz të kryetares së Qeverisë së Serbisë, që ta imponoj Shqiprim Arifin, një radikalist islamik me të kaluar të dyshimtë, i ardhur si “parashutist” nga Gjermania. Pra, Ana Brnabiç e ka emëruar dje, më 15 shtator …

Më shumë

Vdes agjenti i cili i futi në kurth djemt e UÇK-së „Lagja e Trimave“ Kumanov (VIDEO)

Ndërron jetë agjenti i DSK-së Nimetulla Abdullahu nga fshati Hotël i Komunës së Likovës. Raportohet se Abdullahu ka gjetur vdekjen si pasojë e një sulmi kardiak, mbrëmë në orët e vona. Mësohet se Abdullahu probleme kardiake ka pasur edhe më herët. Ndonëse i panjohur për opinioni, emri Nimet Abdullahu ishte …

Më shumë

Ukshin Hoti ishte luan i vërtetë

Shkruan: Shemsije ELSHANI Ukshin Hoti, luani që nuk lejoi të udhëhiqej nga delet e kuazi politikës kosovare!   “Me shumë kryen punë kur një luan e udhëheq një kope delesh, se kur një dele udhëheq një kope luanësh” (Napoleon Bonaparta)   Kjo thënie e njohur e prijësit, luftëtarit dhe strategut …

Më shumë