Kryefaqja / OPINION (page 4)

OPINION

Armend Tafil Kukleci (1.10.1975 – 14.6.1998)

Armend Kukleci u lind më 1 tetor të vitit 1975 në Pejë. Rrjedh nga një familje me tradita atdhetare nga Isniqi i Deçanit, e cila brez pas brezi ishte e rreshtuar në luftë kundër pushtuesve të ndryshëm, me theks të veçantë kundër pushtuesve serbomalazezë. Babai i tij, Tafili, ishte djali …

Më shumë

Basha takon lobin grek në Washington/ Çfarë iu ka premtuar këtë herë grekëve pas faljes së detit në 2007-ën?

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u nis dje drejt SHBA-ve, duke lënë në mes fushatën. Por kë ka takuar ai sot në Washington lind pyetja? Basha sot ka patur një takim me shoqatën e himariotëve. Kjo për arsyen se lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv kohët e fundit …

Më shumë

Idriz Seferi (1847 – 1927)

Të mahnitur nga qëndresa heroike që u bënë kryengritësit ushtrive osmane në grykën e Kaçanikut më 1910, gazetarët e huaj po kërkonin me ngulm cili ishte ai gjeneral i famshëm që i drejtonte. Kur u gjetën përpara, udhëheqësit trim Idriz Seferi, e pyetën:  – Ti je gjenerali i kësaj qëndrese …

Më shumë

Shqipëri plagë përgjakur nëpër shekujt e përflakur

Shkruan: Avdi Ibrahimi Ne jemi një komb me identitet shqiptar. Ata që të donin sinqerisht Nënë Shqipëri, u flijuan së përpjekuri për ty! S’janë më, i ka mbuluar dheu i tokës mëmë. Ata që u dogjën për ty, por që janë në mesin e të gjallëve s’i përmend askush, paçka …

Më shumë

Kadareja dhe vetëm Kadareja

“Në Shqipëri ( edhe në Kosovë e në Maqedoni fxh ) është gati akuzë ose turp të përdorësh fjalën komb në mënyrë pozitive. Është në kokën e krimbur të disa pseudomodernëve tanë. Përpara ka qenë toka, atdheu, dalëngadalë ka evoluar, e kombet janë relativisht të rinj, por kjo s’do të …

Më shumë

Dëshmia rrëqethëse e nënës çame: I ruaj ende flokët e djalit që ma vranë grekët para syve

“E quajtur Merushe nga Dovani u burgos me 3 fëmijë dhe doli vetëm nga burgu, atje i la të vdekur të tre.” “Masakra në Çamëri”, është një libër i autorit, Kastriot Dervishi, i cili sjell dëshmi të të mbijetuarve dhe dokumente arkivore mbi masakrën ndaj popullsisë së Çamërisë në vitet …

Më shumë

12 Qershori 1999 Kombi Shqiptar festoj Lirinë e Kosovës,e sot e vazhdon përpjekjen për Bërjen e Shqipëris Etnike 

Duhet t’i kthehemi përherë e ta kujtojmë të kaluarën për ta ndërtuar të ardhmen. Kombi Shqiptarë falë ndihmës së Zotit, sakrificës së Dëshmorve, Luftëtarëve për Liri ,Aktivistat për të Drejtat e Njeriut,Aktivistat politikë dhe ndihmës së NATO,së të udhëhequr nga Amerika fitoi Lirinë në Kosovën e Shqipëris Etnike në vitin …

Më shumë

Pellazgët dhe Jeronim de Rada

Romantiku i mirënjohur francez Aleksandër Dymasi, duke e pasur parasysh figurën universale të De Radës, me të drejtë do ta quante “Dante të Shqipërisë”. Një adhurues tjetër i De Radës, bashkëkohaniku, po ashtu francez, Lamartini, më mirë se askush tjetër diti që me pak fjalë të spikasë kontributin e madh …

Më shumë

Lashtesia e qytetit të Beratit.

Prof.Luan Përzhita Qyteti i fotifikuar i Beratit ndodhet përmbi një kodër në bregun e djathtë të lumit Osum.Në rrënojat e këtij qyteti të fortifikuar duhet parë qyteti ilit i Antipatreas i përmenduar nga autorët antikë,Polibi dhe Tit Livi,në krahinën e Dasaretisë,së bashku me një kurorë fortifikimesh të kësaj periudhe siç …

Më shumë

Lidhja Shqiptare e Prizrenit (1878-1881)

Më 10 qershor 1878 u mbajt Kuvendi i Prizrenit, i cili shpalli formimin e Lidhjes së Prizrenit. Punimet e këtij kuvendi u drejtuan nga Iljaz pashë Dibra, ndërsa programi politik ishte hartuar nga ideologët e kombit shqiptar si Sami Frashëri, Pashko Vasa, Abdyl Frashëri, Jani Vreto, Zija Prishtina e të …

Më shumë