Kryefaqja / OPINION (page 5)

OPINION

Profesor Ibrahim Kelmendi, intelektual me nam dhe kolos i Shqiptarisë!

  (16 prill 1916 – 24 janar 1979) (Me rastin e 101 vjetorit të lindjes) Shkruan: Nehat Hyseni Më 16 prill 2017 është 101 vjetori i lindjes së Profesor Ibrahim Kelmendit dhe Dita e Shkollës më të madhe fillore në Preshevë, e cila me krenari mban emrin e kësaj figure …

Më shumë

Tango e autokratëve në Ballkan

Nga Azem Parllaku  Autokracia si një sistem politik në të cilin një individ i vetëm e ka në dorë pushtetin, e autokratizmi si ideologji sundimi, nuk sjellin vetëm degradimin e demokracisë, por edhe të të gjitha institucioneve që, ajo demokraci krijon, qofshin shtetërore apo ato të shoqërisë civile. Si formë …

Më shumë

Jam krenar që i takoj kombit shqiptardhe e mbaj krenarisht plisin e bardhë-I.

 Brahim Ibish AVDYLI:         Intervistë me artistin e teatrit e të filmit të Kosovës, humoristin, studiusin serioz të evenimeteve të shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Krasniqin-Lalën, nga Drenoci i Komunës së Malishevës, i cili jeton në Klinë. Meqë ndodhet në Zvicër, pas Promovimit të …

Më shumë

A po përgaditet për shqiptarët e Maqedonis ndonjë skenar i frikshëm!

Përmes keqpërdorimit të mediave pro VMRO-së, dhe përmer huliganve që protestojnë, po përpiqen të provokojë urrejtje dhe frikë mes shqitarëve dhe maqedonve dhe të shkaktojë një luftë midis njerzive që jetojnë në këtë shtet. A po përgaditet për shqiptarët e Maqedonis ndonjë “skenar i frikshëm”! Kur ndëgjojmë nëpër media se …

Më shumë

Depërtimet aktuale të ideologjisë pansllaviste tek shqiptarët në Luginë të Preshevës dhe Maqedoni

Shkruan: Nehat Hyseni Agresiviteti i pretendimeve pansllaviste ruso-serbe dhe sllavomaqedonase për të depërtuar edhe zyrtarisht në politikbërje të shqiptarve në Luginë të Preshevës dhe tek shqiptarët e Maqedonisë, ka marrë dimenzione të reja gjatë viteve të fundit. Simpatia dhe mbështetja e këtij misioni pansllavist, ka gjetur “folenë” dhe mbështetjen tek …

Më shumë

Arnautët e Tunisit (Tunizi )

  Williams shkrunate “Shqipëria nxirrte pothuaj ushtarët më trima në Europë. Malësorët Shqiptarë të lartë, të fortë e të pafrikshëm, përbënin gardën e Sulltanit. Mirditasit dhe malësorët përgjithësisht viheshin në pjesët më me rëndësi të ushtrive turke. Shumë prej tyre morën lavdërime dhe pozita të larta si në ushtri ashtu …

Më shumë

Reagim: Pse policia e Kosoves e ndali Tahir Veliun!

Levizja per Shqiperine e Bashkuar eshte organizate demokratike dhe tipike liberale e cila per bazament ka unifikimin dhe bashkimin e trojeve shqiptare te ndara padrejtesishte. Ky pikesynim e kesaj lëvizjeje nuk eshte ne kundershtim me normat demokratike dhe liberale mbi te drehten e popujve per te qene te lire dhe …

Më shumë

Paraleli 38, mundësitë e gamës së plotë

Nga Azem Parllaku Kërcënimi koreanoverior dhe roli rus në Siri, janë temat kryesore që, po dominojnë axhendën e ministrave të Jashtëm të G7-ës, i cili po zhvillohet në qytetin toskan të Lukas në Itali. Sulmi raketor amerikan kundër një baze siriane ka rritur së tepërmi tensionet. Rusia, aleate e regjimit …

Më shumë

Ç`është përçarja sipas turko-mbetjeve ?

Nëse unë e shkruaj “Duhet shënuar se po të ishte Shqipëria e përparuar, e edukuar dhe e lumtur, nuk do t’i jepte ushtarë Turqisë. Për këtë arsye padituria, veçimi i saj nga bota e përparuar dhe varfëria u zgjodhën prej turqve si vegla për të mbajtur nën thembër këtë popull …

Më shumë

Sukseset e para të qeverisjes së re të komunës së Preshevës!

 Shkruan: Nehat Hyseni Vetëm një muaj iu desht kryetares së komunës së Preshevës, zonjës Ardita Sinani dhe nënkryetarit, z. Xhelal Mehmeti, që t’i tejkalojnë premtimet e fryra, përplotë me propagandë mediatike e skandaloze të qeverisjes dhjetëmuajshe të APN-së, misterioze e enigmatike të Shqiprim Arifit dhe tarafit të tij muxhahedin. Bllokimi …

Më shumë