Kryefaqja / PERSONALITETE

PERSONALITETE

DioGuardi: Kongresmeni arbëresh që bëri pluhur lobin e Milosheviçit në Amerikë

DioGuardi është një nga personalitetet më të njohura të lobit shqiptar në Amerikë. U bë i njohur, veçanërisht në ndihmën që dha në kongresin amerikan në çështjen e Kosovës. Ai është me origjinë arbëreshe dhe emri i tij është veshur me kurorën e dafinës për mbrojtjen e jashtëzakonshme që i …

Më shumë

Nënë Tereza, ndër 7 qytetarët e nderit në historinë e Amerikës

Vetëm 7 personalitete jo-amerikane iu është dhënë çmimi Qytetarë Nderi gjatë gjithë historisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në mesin e këtyre personaliteteve është edhe shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu – Nënë Tereza. Çmimi Qytetarë Nderi i Shteteve të Bashkuara , është çmimi me i madh për jo-amerikanet. Vetëm shtatë persona …

Më shumë

Sali Berisha: Dosja e agjetit të UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet

Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet. Ai ka kohë që është bërë emisar i Serbisë së bashku me disa bashkëpunëtor të tij. Ai po e mban situatën destruktive dhe gjendjen e tensionuar …

Më shumë

Më 21 shkurt 1902 u vra Haxhi Zeka, udhëheqës i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare

Haxhi Zeka (Haxhi Zekë Byberi, 20 dhjetor 1832 – 21 shkurt 1902) është udhëheqës i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, luftëtar dhe organizator i kryengritjeve popullore antiosmane në Kosovë. Ishte djali i Mehmet Abedinit (Byberi) nga Shoshani dhe Zelfije Docit nga Deçani. Lindi më 20 dhjetor në fshatin Shoshan të …

Më shumë

50 fakte nga jeta e Dritëro Agollit

  Dritëro Agolli është një nga ata që i ka dhënë emrin kohës dhe jo koha emrin atij. Është padyshim personazhi më i spikatur i letrave shqipe. Një autor, veprat e të cilit e kaluan provën e ndërrimit të sistemeve. Pena e tij mbetet universale për çdo kohë dhe çdo …

Më shumë

Dy dëshmorët e Shqipërisë etnike: Harun Aliu dhe Shaban Zenuni, të rënë në Radushë të Shkupit më 12 maj 2010

HARUN ALIU ( 20. 5. 1971 – 12.5. 2010) Pas përfundimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në qershor të vitit 1999 dhe hyrjen në vendin tonë të forcave të KFOR-it dhe të UNMIK-ut, shumë luftëtarë dhe eprorë nga viset shqiptare të Iliridës dhe të Kosovës Lindore, që kishin …

Më shumë

Harun Aliu-Komandant Kushtrimi.

-I lindur më 1971 në fsh.Nikushtak, si i vogël familja tij shpërngulet në Hasanbeg të Shkupit. -Qysh si nxënës i shkollës fillore, kishte aftësi të jashtëzakonshme, fizike dhe intelektuale. -Ishte i shquar edhe në sportin luftarak, gjegjësishtë ishte Karatistë i shkëlqyeshëm. -Pas përfundimit të Shkollës së mesme, vazhdon studimet në …

Më shumë

Profili i një vajze luftarake, rrëfimi i vlonjates që nuk njeh pengesa (FOTO & VIDEO)

Ajo është një basketbolliste e talentuar, por edhe një efektive e elitës së Policisë së Shqipërisë, repartit RENEA. Rezarta Hoxhaj është personazhi i shpërndarë sot në rrjetet sociale nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri me rastin e 104 vjetorit të Policisë së Shtetit, video nëpërmjet së cilës u bëhet thirrje …

Më shumë

Atë Gjergj Guxeta, personalitet i shquar intelektual e shpirtëror i arbëreshëve

Eparkia (dioqeza) e Arbëreshëve të Sicilisë përkujtoi 260-të vjetorin e vdekjes së Shërbëtorit të Zotit, atë Gjergj Guxetës (1682-1756), me një manifestim historiko-kulturor dhe shpirtëror, duke nënvizuar trashëgimin e çmueshme intelektuale, kombëtare e shpirtërore të këtij apostulli arbëresh. Po më hollësisht nga Palermo të ndjekim shërbimin e prof.. Zef Chiaramonte-s… …

Më shumë

Ndarja nga jeta, kush është aktori Bujar Lako dhe filmat që ka luajtur

Në mënyrë krejt të papritur, si pasojë i një ataku kardiak mëngjesin e sotëm ka humbur jetën një nga aktorët më të njohur shqiptar që ka bërë historinë e filmit. Bujar Lako ka ndërruar jetë në moshën 69-vjeçare ndërsa rolin e fundit e ka luajtur në vitin 2014 në filmin …

Më shumë