Kryefaqja / PERSONALITETE (page 3)

PERSONALITETE

HERONJTË QË SFIDUAN VDEKJEN

(Në 27 vjetorin e rënies në altarin e lirisë të heronjve Afrim Zhitia e Fahri Fazliu) Shkruan: Demir Reshiti Ata shkuan edhe drejt vdekjes pa iu trembur syri. Heroizmi i rënies së Afrimit dhe Fahriut, proklamonte fillimin e një epoke të re, ku do të fuqizoheshin përpjekjet për organizimin cilësor …

Më shumë

Zahir Pajaziti, komandanti emblematik i radhëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Më 31 janar të vitit 1997 në një pritë të policisë serbe të regjimit të Milosheviqit, ranë në altarin e Atdheut, njëri ndër komandantët e parë të UÇK-së, Zahir Pajaziti me bashkëluftëtarët e tij, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu. Tre luftëtarët e lirisë së Kosovës ishin duke udhëtuar nga Prishtina …

Më shumë

Naum Veqilharxhi (1767 – 1846) ishte ideologu i Rilindjes Kombëtare Shqiptare

Naum Veqilharxhi (1767 – 1846) ishte ideologu i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, mendimtar i shquar iluminist e veprimtar i shkollës shqipe. Shqiptari i parë sipas dokumenteve personale zyrtare. Naum Veqilharxhi lindi në fshatin Vithkuq të rrethit të Korçës, më datën 6 dhjetor 1767. Kjo zonë gjendet shumë pranë qendrës mesjetare të …

Më shumë

Dëshmori i Kombit Adrian Krasniqi 19 vite më parë hyri në përjetësi.

Adrian Rexhep Krasniqi lindi më 12 tetor 1972 në fshatin Vranoc, komuna e Pejës, nga babai Rexhei dhe nëne majremja, vdiq më 16 tetor të vitit 1997 në Kliçinë. Rrjedh nga një familje me tradita të larta patriotike, e cila para Adrianit kishte dhënë tetë dëshmorë për trojet shqiptare. Ndërsa …

Më shumë

Dokumenti zyrtar i Vatikanit: Nëna Terezë e lindur në Shkup të Shqipërisë (FOTO)

Në dokumentet e sotme të shenjtërimit të Nënë Terezës është shkruar vendlindja Shkup, Shqipëri.Këto dokumente janë zyrtare të shpërndara nga Vatikani, ndërsa e njejta ka figuruar edhe në dokumentin zyrtar me të cilin Nëna Terezë u shëndërrua në Shën Tereza, pas shenjtërimit të saj. Kjo ka nxitur reagime dhe debate …

Më shumë

Perandori Ilir Justiniani i Madh që ndryshoi Romën

Kush ishte perandori ilir që drejtoi Romën. Pse cilësohet si një nga perandorët më të mëdhenj të historisë romake e bizantine. Ilirizoi kastën perandorake dhe i dha Ilirisë një status të veçantë dhe më të privilegjuar se rajonet e tjera Nga Will Wyeth Perandori Justiniani I lindi rreth vitit 482 …

Më shumë

Prek Cali – Legjenda e Kelmendit

Preka (Hasanaj-Selmanaj) në Malin e Jushit (Rranzat e Bushatit), fëmija i parë i Cal Metit dhe Rudes. Kishin pasur një vajzë e tre djem. I pari ishte Preka, Toma, që nuk e pati jetën e gjatë, mbasi si fëmijë u mbyt tek po lahej në ujërat e ëmbla të lumit …

Më shumë

Binak Alia i Bujanit!

  Binak Alia u lind në Bujan në vitin 1805, në njërën nga familjet më të njohura në veri dhe verilindje të Shqipërisë Etnike, e cila nderohej që nga Tivari, Ulqini, Plava e Gucia, deri në Dukagjin dhe Kosovën anë e mbanë. Ai vdiq më 1895, po atje në Malësinë …

Më shumë

Bajo Topulli ( 1868-1930) me pushkë e penë për çlirimin, bashkimin dhe ndërtimin e Shqipërisë

Gjirokastër në vitin 1868, ku edhe kreu mësimet fillestare. Ishte vëllai i madh i atdhetarit, Çerçiz Topulli. Në moshën 11-vjeçare Bajua i ri niset për të studiuar në Stamboll. Atje do të brumosej me idetë përparimtare dhe patriotike të vëllezërve Frashëri: Samiut dhe Naimit, por edhe të Jani Vretos e …

Më shumë

Azem Galica (1889 -1924), atdhetar dhe prijës i çetave çlirimtare shqiptare kundër okupimit serb të trojeve shqiptare

Azem Bejtë Galica është ndër luftëtarët më të njohur popullorë, i cili tërë jetën e tij në moshën më të mirë ia kushtoi luftën për çlirim dhe bashkimin kombëtar të shqiptarëve. Ai me bashkëluftëtarët dhe bashkëshorten e tij Qerime Halil Radisheva e mbiquajtur “Shote Galica” për 12 vjet rresht luftoi …

Më shumë