Kryefaqja / PERSONALITETE (page 4)

PERSONALITETE

Dokumenti zyrtar i Vatikanit: Nëna Terezë e lindur në Shkup të Shqipërisë (FOTO)

Në dokumentet e sotme të shenjtërimit të Nënë Terezës është shkruar vendlindja Shkup, Shqipëri.Këto dokumente janë zyrtare të shpërndara nga Vatikani, ndërsa e njejta ka figuruar edhe në dokumentin zyrtar me të cilin Nëna Terezë u shëndërrua në Shën Tereza, pas shenjtërimit të saj. Kjo ka nxitur reagime dhe debate …

Më shumë

Perandori Ilir Justiniani i Madh që ndryshoi Romën

Kush ishte perandori ilir që drejtoi Romën. Pse cilësohet si një nga perandorët më të mëdhenj të historisë romake e bizantine. Ilirizoi kastën perandorake dhe i dha Ilirisë një status të veçantë dhe më të privilegjuar se rajonet e tjera Nga Will Wyeth Perandori Justiniani I lindi rreth vitit 482 …

Më shumë

Prek Cali – Legjenda e Kelmendit

Preka (Hasanaj-Selmanaj) në Malin e Jushit (Rranzat e Bushatit), fëmija i parë i Cal Metit dhe Rudes. Kishin pasur një vajzë e tre djem. I pari ishte Preka, Toma, që nuk e pati jetën e gjatë, mbasi si fëmijë u mbyt tek po lahej në ujërat e ëmbla të lumit …

Më shumë

Binak Alia i Bujanit!

  Binak Alia u lind në Bujan në vitin 1805, në njërën nga familjet më të njohura në veri dhe verilindje të Shqipërisë Etnike, e cila nderohej që nga Tivari, Ulqini, Plava e Gucia, deri në Dukagjin dhe Kosovën anë e mbanë. Ai vdiq më 1895, po atje në Malësinë …

Më shumë

Bajo Topulli ( 1868-1930) me pushkë e penë për çlirimin, bashkimin dhe ndërtimin e Shqipërisë

Gjirokastër në vitin 1868, ku edhe kreu mësimet fillestare. Ishte vëllai i madh i atdhetarit, Çerçiz Topulli. Në moshën 11-vjeçare Bajua i ri niset për të studiuar në Stamboll. Atje do të brumosej me idetë përparimtare dhe patriotike të vëllezërve Frashëri: Samiut dhe Naimit, por edhe të Jani Vretos e …

Më shumë

Azem Galica (1889 -1924), atdhetar dhe prijës i çetave çlirimtare shqiptare kundër okupimit serb të trojeve shqiptare

Azem Bejtë Galica është ndër luftëtarët më të njohur popullorë, i cili tërë jetën e tij në moshën më të mirë ia kushtoi luftën për çlirim dhe bashkimin kombëtar të shqiptarëve. Ai me bashkëluftëtarët dhe bashkëshorten e tij Qerime Halil Radisheva e mbiquajtur “Shote Galica” për 12 vjet rresht luftoi …

Më shumë

FJALIMI ORIGJINAL I MBAJTUR NGA HASAN PRISHTINA më 5 maj 1912 NË DRENICË NË KULLËN E AHMET DELISË.

Këtu u tubuan krerët e Drenicës. Kishte edhe nga viset tjera shqiptare. Natën kishte ecur lajmi kudo: Hasan Prishtina kishte dalë në Drenicë. Në kullën e Ahmet Delisë do të mbahej një Kuvend historik. Dhe, të gjithë vrapuan andej. U mbush kulla plot e përplot. Hasanit i rritej zemra. U …

Më shumë

Jeronim De Rada

Jeronim De Rada lindi më 1814 në fshatin e vogël dhe piktoresk Maki të Kozencës, jo larg nga Shënmitër Korona, qendër e kolegjit arbëresh Shën-Adrianit. Në këtë kolegj De Rada i ri kreu studimet e para, që patën rëndësi të veçantë për formimin e personalitetit të tij. Aty ai studioi …

Më shumë

Gramoz Palushi ra për flamur! 

Nga: JETON SELIMI*Atë 4 shtator mezi po e prisja. Si unë, ashtu edhe të gjithë bashkëkombësit e mi. Do të luanim me Greqinë, një derbi ballkanik shumë i ndjerë për ne. Jo se nuk kishim luajtur më parë, por kësaj radhe punët ishin ndryshe. Greqia do të zbriste në “Qemal …

Më shumë

Tahir Sinani, njeriu që mori pjesë në 3 luftëra – KRENARIA E SHQIPTARISË

Nga Bedri Tahiri Si gjithmonë nëpër deka Për Tropojën fjalë të arta I gjithë kombi të uron Çmimi NOBEL të takon… (Isa Breçani) Tropoja. Një emër lavdie e krenarie që nëpër shekuj e breza, nderoi kombin e atdheun. Tropoja e besës, e burrërisë, e traditës, e trimërisë, e këngës dhe …

Më shumë