Kryefaqja / PERSONALITETE (page 5)

PERSONALITETE

135 vjet nga rënia heroike e Mic Sokolit

Mic Sokoli lindi në vitin 1839 në Fang të Bujanit, Tropojë dhe vdiq në vitin 1881. Ishte luftëtar i shquar i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit. Mic Sokoli rrjedh nga një familje patriotësh. Udhëhoqi njësi të mëdha luftarake të lidhjes në shumë beteja. U shqua për strategji, gatishmëri …

Më shumë

Ismail Qemali – Heroi i Pavarësisë së Shqipërisë

Ismail Bej Vlora, u lind më 24 janar të vitit 1884 në qytetin e Vlorës, në njërën nga familjet e mëdha dhe më të nderuara të Shqipërisë së Jugut si djalë i Mahmut Bej Vlorës dhe Hedije Libohovës. Plaku i urtë, apo siç konsiderohet, themeluesi i Shtetit Shqiptar, vdiq më …

Më shumë

Luigj Gurakuqi

Luigj Gurakuqi është një nga figurat kryesore të lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së atdheut, veprimtaria e tij lidhet me ngjarjet më të rëndësishme të kohës. Lindi në Shkodër më 1879. Mësimet e para dhe një pjesë të shkollës së mesme i bëri në vendlindje, …

Më shumë

Shtatorja e Pjetër Bogdanit vendoset në Shkup, por … (FOTO)

Shtatorja e Pjetër Bogdanit që u vendos dje në Parkun e Gruas përballë Kuvendit nuk shihet nga vizitorët. Ajo qëndron prapa dy drunjve që kanë mbuluar tërësisht pamjet e saj nga të dyja anët e bulevardit dhe gjendet në brendi të parkut. Nga fotot e siguruara nga INA shihet qartë …

Më shumë

Shën Konstandini ishte perandori me origjinë ilire

Shën Konstandini ishte perandori me origjinë ilire që udhëhoqi perandorinë romake nga 306-337. Konstandini ishte një nga ilirët e shumtë që arritën të ishin perandorë të Romës.I lindur në atë pjesë të Ilirisë, (Nish), që sot është pushtuar nga barbarët serbë, rreth AD 274-337. Një perandor që sundoi 31 vjet-emri …

Më shumë

Monumenti, dëshmi e trungut gjeologjik të Hasan Prishtinës

Atdhetari dhe patrioti i madh, Hasan Prishtina, i është kthyer trungut të tij në Polac të Skenderajt, aty ku kanë jetuar babai dhe gjyshi i tij, Ahmet Berisha, përkatësisht Ali Berisha. Monumenti i Hasan Prishtinës në Polac, që në fakt është një Qendër Memoriale, është ngritur nga banorët e lagjes …

Më shumë

17 Vite në kërkim për TY!

Andin U Hoti Ndoshta dikush edhe pret që ne ti humbim shpresat, por JO asnjëherë! Deri në zbardhjen e fatit tënd, nuk do të rreshtemi së kërkuari dhe për ne DO TË JESH I GJALLË GJITHMON! Sepse liria nuk është e plotë, sepse Republika, për të cilën dhe gjithçka është …

Më shumë

TË GJALLËVE

Nëse dëshironi të dini për jetën e dëshmorëve,  mos kërkoni nëpër libra,  aty s’është jeta e tyre,është jehona e saj.  Nëse dëshironi të dini si jetuan dëshmorët,  mos shkoni në shtëpitë e tyre,  shikoni robrinë tuaj.  Nëse dëshironi të dini me sa zjarr dashuruan dëshmorët,  mos ndiqni gjurmët e dashurisë …

Më shumë

Dara: Vojsava, nëna e Skënderbeut ishte halla e Lekë Dukagjinit

Duke ecur në kërkim të vendorigjinës së familjes princore të Kastriotëve, të territoreve ku shtrihej fisi i Kastriotëve, pa i vënë qëllim vetes të gjurmoj autorë e vepra të ndryshme, toponime,gojëdhëna e legjenda, që flasin për lidhjet e Gjergj Kastriotit me Mirditën, të cilat nuk mungojnë edhe për trevat fqinje …

Më shumë