Kryefaqja / Uncategorized

Uncategorized

Aktivistë të LSHB-së vizituan At Nikolla Markun

Gjatë ditës së sotme, një grup atdhetarësh i prirë nga Koordinatori i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar – Dega Tiranë, z. Frrok Bardhi vizituan At Nikolla Markun në Kishën Shën Meria në Elbasan.  Vizita e sotme ishte vazhdimësi e kontakteve të vazhdueshme pas njoftimeve se jeta e At Nikolla Markut …

Më shumë

Dëshmia tronditëse: Mësuesit thirrën prindërit dhe i thanë të mos u flisnin shqip fëmijëve në shtëpi

TIQERO, dikur quhej Bintikli dhe ndodhet 48 km në verilindje të qytetit Aleksandropoli dhe 4 km në perëndim të lumit Evro. 90% e banorëve të sotëm të saj janë me origjinë shqiptare. Me vëllezërit shqiptar nga Tiqeros më ka njohur miku im, i ndjeri Aristidh Kola i cili më dha …

Më shumë

E pabesueshme, por e vërtetë: Në gjithë botën jetojnë rreth 20 milionë shqiptarë!

  Pavarësisht regjistrimeve zyrtare të popullsisë që bëhen në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, asnjëherë nuk dihet sa shqiptarë ka në botë për shkak të shpërnguljeve të vazhdueshme ndër vite. Megjithatë mund të thuhet se nuk ka vend në botë ku nuk jeton së paku një shqiptar. Besfort Axhanela kishte ideuar …

Më shumë

RRETHANAT ARSIMORE NË PREFEKTURËN E MITROVICËS GJATË LUFTËS SË DYTË BOTËRORE DHE ROLI I AQIF BLYTËS NË HAPJEN E SHKOLLËS SHQIPE NË PAZAR TË RI (I)

ISMET AZIZI  Fazli Hajrizi. Konferenca     Kumtesë në konferencën shkencore të 21.janarit 2017,kushtuar përvjetorit të 72 të vrasjës se Aqif Blytës e Ahmet Dacit,mbajtur në Prishtinë.  Fazli Hajrizi Pas rënies së Kosovës nën okupimin serb (1918), u mbyllën të gjitha shkollat shqipe, që ishin hapur gjatë Luftës së Parë …

Më shumë

Në jug të Çamërisë së sotme, jeton gjaku im, gjaku yt, gjaku juaj, që nuk mund të falet e të tjetërsohet!

Trojet Iliro-pellazge dhe pretendimet e ekstremistëve grekë Nga Eglantina BAJRAMI Fuqitë e Mëdha, në 1913 për të penguar daljen e Rusisë në Adriatik si dhe për të kënaqur aspiratat territoriale të monarkive ballkanike, si Bullgarisë, Malit të Zi, Greqisë e Serbisë, të cilat kishin fituar luftën kundër Perandorisë Osmane, miratuan …

Më shumë

Profesori grek në CNN pranon genocidin ndaj çamëve: U vranë 3 mijë njerëz, u dëbuan 25 mijë

Çështja Çame këtë periudhë ka qenë në fokusin e mediave në Shqipëri, Europë dhe Greqi. CNN grek i ka kushtuar shumë hapësirë ngjarjeve të ditëve të fundit rreth vizitës të ministrit grek Nikos Kotzias në Tiranë si dhe në përgjithësi ngjarjeve pas kësaj vizite për çështjen çame. Ky televizion më …

Më shumë

A EKZISTON KOMBI “GREK”DHE KUSH E KA KRIJUAR KËTË SHTET

 Brahim Ibish AVDYLI:   (Pjesët e pestë)   Edhe pse e kisha botuar pjesën e dytë e të tretë, Prof. Muharrem Abazaj e thotë me plotë gojën se emërtimi “Ilir” do të jetë formuar nga përngjitja e fjalëve: il-lir, nga e cila do të kishim në përmasat e “Yll” të …

Më shumë

Dokumenti i CIA-s: Trojet shqiptare bashkohen në 2035

Në një kohë kur teza e bashkimit kombëtar sa vjen e artikulohet në qarqet e politikës mbarëshqiptare, një hartë e detajuar e një grupit ekspertësh pranë CIA amerikane parashikon që kjo gjë të ndodhë në vitin 2035. Rritja e ndikimit të shqiptarëve në politikat rajonale, si dhe mbështetja në rritje …

Më shumë

Neranxi, Beleri dhe celulat e krimit të “Agimit të Artë” në Himarë me rezidenca fikse: Kemi garanci nga Berisha për mbështetje

Siç jeni në dijeni nga shkrimet tona të mëparshme biznesmeni dhe ish-Deputeti i Parlamentit Shqiptar Nikollaq Neranxi, po vijon përpjekjet e tij për të mbajtur ndezur përplasjen dhe debatin në Himarë, nisur për çështje pronash por që tentohet ti jepet orientim etnik. I mbështetur nga disa gazetarë të rënë nga …

Më shumë

George Washingtoni – Shqiptari nga Kosova, që krijoi Amerikën

George Washington (1732-1799) Shqiptari nga Kosova, që krijoi Amerikën Nëna e presidentit historik amerikan George Washington ishte shqiptare me prejardhje nga rrethi i Pejës. (Nga: John McCallum/ Reuters) Vetë presidenti Washington thuhet ta ketë lënë një letër-amanet për mbrojtjen e shqiptarëve nga Amerika në çdo kohë dhe në çdo mënyrë. …

Më shumë