Kryefaqja / Tag Archives: Hasan Prishtina

Tag Archives: Hasan Prishtina

Përkujtohet 84 vjetori i vrasjes së Hasan Prishtinës

Sot, shënohet 84 vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit  të Shqipërisë dhe arkitektit të Shqipërisë Etnike, Hasan Prishtinës.  Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar Tahir Veliu me bashkëpunëtorë, ka bërë homazhe te varri i Hasan Prishtinës në Kukës. Veliu është betuar se me misionin që ka nisur do të punoj …

Më shumë

Kujtime të Hasan Prishtinës për kryengritjen e përgjithshme antiosmane të vitit 1912

Nga: «Një shkurtim kujtimesh mbi kryengritjen shqiptare të vitit 1912» (Shkruar prej Hasan Prishtinës) Shkodër 1921, f. 5-29. PARATHANË Tue lanë botimin e nji libri ma të plotë për atë herë kur kam me pasë në dorë dokumentat q’i përkasin kryengritjes shqyptare të vjetit 1912, të cilat më gjinden në …

Më shumë

Kujtime të Hasan Prishtinës për kryengritjen e përgjithshme antiosmane të vitit 1912

Kujtime të Hasan Prishtinës për kryengritjen e përgjithshme antiosmane të vitit 1912 Nga: «Një shkurtim kujtimesh mbi kryengritjen shqiptare të vitit 1912» (Shkruar prej Hasan Prishtinës) Shkodër 1921, f. 5-29. PARATHANË Tue lanë botimin e nji libri ma të plotë për atë herë kur kam me pasë në dorë dokumentat …

Më shumë

FJALIMI ORIGJINAL I MBAJTUR NGA HASAN PRISHTINA më 5 maj 1912 NË DRENICË NË KULLËN E AHMET DELISË.

Këtu u tubuan krerët e Drenicës. Kishte edhe nga viset tjera shqiptare. Natën kishte ecur lajmi kudo: Hasan Prishtina kishte dalë në Drenicë. Në kullën e Ahmet Delisë do të mbahej një Kuvend historik. Dhe, të gjithë vrapuan andej. U mbush kulla plot e përplot. Hasanit i rritej zemra. U …

Më shumë

Monumenti, dëshmi e trungut gjeologjik të Hasan Prishtinës

Atdhetari dhe patrioti i madh, Hasan Prishtina, i është kthyer trungut të tij në Polac të Skenderajt, aty ku kanë jetuar babai dhe gjyshi i tij, Ahmet Berisha, përkatësisht Ali Berisha. Monumenti i Hasan Prishtinës në Polac, që në fakt është një Qendër Memoriale, është ngritur nga banorët e lagjes …

Më shumë

Stak Mark Mirdita

Në jetë je i detyruar të shkelësh shumë rrugë, por nga njëra nuk guxon të largohesh, kurrë! Ajo është rruga e shqiptarisë që na vie nga Skënderbeu te Hasan Prishtina…!”- Stak Mark Mirdita

Më shumë

Fjalimi i Hasan Prishtinës në varrimin e Luigj Gurakuqit 

Hasan Prishtina u ndodh në Itali kur u vra Luigj Gurakuqi, madje ai ka mbajtur fjalën mortore në ceremoninë e varrimit të atdhetarit Gurakuqi, në Bari të Italisë, në mars 1925. Lexojeni të plotë fjalimin e Hasan Prishtinës: Një atdhetar, idealisti i shquar shqiptar Luigj Gurakuqi ra dëshmor prej dorës …

Më shumë

Ja e vërteta e trungut gjenealogjik të Hasan Prishtinës!

“Mue n’idenë teme patriotike s’ka mujtë, as nuk do të mujë me m’shtrue ari i të tanë botës, por as mënia e të tanë anmiqve. Ka me m’shtrue vetëm vdekja!” – Hasan Prishtina. Hakan Ismet Berisha, nga Mitrovica, është familjari më i afërt i Hasan Prishtinës. Hakani shpjegon për familjen …

Më shumë