Kryefaqja / LAJME / Mediat serbe: Ushtria e Kosovës pritet të blejnë armë në vlerë deri 300 milionë euro

Mediat serbe: Ushtria e Kosovës pritet të blejnë armë në vlerë deri 300 milionë euro

Në fillim të tetorit, SHBA papritmas të ndryshojnë qëndrimin e tyre dhe Ambasada e SHBA në Prishtinë, qeverisë së Kosovës i dhanë “dritën jeshile” për krijimin e ushtrisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes.

Në tre vitet e ardhshme, autoritetet Republika e Kosovë”, do të blejnë armë me vlerë 300 milionë euro për ushtrinë e tyre, shkruajn mediat serbe.

Sipas mediave serbe shqiptarët do të blejnë 100 tanke, 300 automjete transportues, dhe sisteme anti-tank.

Planet për blerjen e armëve u njoftuan menjëherë pas miratimit të ligjit për themelimin e Ushtrisë së Kosovës, e cila do të përbëhet nga 5000 trupa dhe do të jetë “shumëkombëshe”.

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Shkëputja e kontratës e Telekomit me Devollët – flet Kryeministri Haradinaj

Një ditë pas lajmit se Telekomi do të shkëpusë marrëveshjen me Z-Mobile, këtë vendim e …

Leave a Reply