Kryefaqja / PERSONALITETE / Adem Dahri, koloneli i UÇK-së nga Çamëria

Adem Dahri, koloneli i UÇK-së nga Çamëria


“Guximi dhe trimëria, pjekuria dhe maturia e tij e bënë njeriun më të besueshëm dhe më të dashur. Luftëtarët e shikonin atë jo vetëm si bashkëluftëtar apo udhëheqës, por si shok, si vëlla dhe si prind”.

Adem Dahri ishte nga krahina etnike e Shqipërisë së Jugut, Çamëria që është pushtuar prej Greqisë që në 1876 dhe u aneksua prej saj pas Konferencës së Londrës në 1913.

Burimi: Denion Ndrenika

Loading...
Loading...
Loading...

Shiko poashtu

Hero Zahir Pajaziti, Pushka e parë e lirisë

Më 1 nëntor të vitit 1962 lindi dëshmori Zahir Pajaziti. Zahir Pajaziti lindi në Orllan, …

Leave a Reply